Csoma zanglai szobáját a mai napig egyetlen felirat jelezte a bejárati ajtó szemöldökfájába faragva: CSOMA’S ROOM. A látogatók zöme, észre sem véve a Baktay Ervin által készített feliratot, bekukkantott az üres szobába és továbbállt.

A mai napon, ami véletlen folytán egybeesik azzal a nappal, amikor Zanszkár völgy önálló körzeti státuszt kapott, ezért az egész régió ünnepel, ez a helyzet megváltozik. Egy éve készítjük elő, művészek és modellező szakeberek segítségével ezt a pillanatot, amikor Csoma zanglai tarzózkodásának, és a Tibeti-Angol szótáron való munkájának kerek 200. évfordulóját egy méltó gesztussal tudjuk emlékezetessé tenni.

Hamarosan további részletekkel is tudunk szolgálni, addig lássuk az előkészületeket.

Baktay Ervin rajza Csoma szobájáról

Lengyel István szobrászművész gipsz mesterpéldánya a rajz alapján keszült domborműből, aminek bronzba öntött változata a Dunakeszi Kőrösi Csoma Sándor iskola falát díszíti.

Az eredeti gipsz mesterpéldány beszkennelt, 60x60 cm-re lekicsinyített, és tömbösített hársfába CNC mart mesterpéldánya, amibe a szorászművész már belevéste Debreczeni Ákos tibetológus segítségével elkészített feliratokat. Egy támogatónk jóvoltából ez a tömör fa példány a Csomakőrös melletti, frissen átadott konferenciaközpontnak került átadásra.

Bronz öntés a szentendrei öntödében

A fa mesterpéldányról Szabó Csaba öntőmester veszi le a homok negatívot.

Oszd meg ezt a cikket

Legyél Te is Önkéntes!

Csatlakozz te is önkéntes csapatunkhoz, és segíts a kulturális örökség megőrzésében, az oktatásban, valamint a közösségi projektek megvalósításában!

Legfrissebb hírek