A Zanglai Palota megmentése

2008-ban a Csoma által is lakott palota megmentésével indult a projekt. Szaktudásunkat helyi mesteremberektől, a régióban működő többi szervezettől, saját tapasztalatból és változatos területen zajlott egyetemi képzésekből, konferenciákról szereztük.

A felhasznált anyagok kizárólag helyi, hagyományos, környezetbarát, fenntartható építőanyagok.

Az építési szezon a nyári 3 hónapra korlátozódik, mert ekkor szárad meg az épületek kötőanyaga, a vályog. A legnagyobb kihívás a víz feljuttatása a palota hegyre. Eddig ez csak emberi vagy állati erővel sikerült, és minden munkafolyamat nagy vízigényű.

A munkálatok alapvetései: mivel az épület kötőanyaga vályog, ami érzékeny az időjárásra, ezért a leomlott tartószerkezeti elemeket (födémeket, falakat) nem lehet leomlott állapotukban megőrizni további pusztulás nélkül, ezért a megtartani szándékozott épületrészeken a tartószerkezeti elemek helyreállítása indokolt.

Az épületen lehetőleg az építéskor használatos anyagok kerüljenek ismét beépítésre, a leomlott romokból, vagy az építéskor használatos lelőhelyekről (amennyiben beazonosítható), a jelenleg is élő tradícionális technikákat felhasználva. Kivételt képeznek az üveg, ami védelmet nyújt az időjárás ellen és egyenrangú történelmi helyettesítője nem ismert, a technikák közül pl. az alpin technika, ami költséges és időigényes állványzatot helyettesít, ugyanakkor negatív mellékhatása nem ismert.

A munkálatok kezdete kori állapot, munkaközi állapot és végállapot minden esetben nyomon követhetően dokumentált.

Sztúpa mentések

A Stupa Onlus olasz alapítvány finanszírozásában, a Csoma Szobája Alapítvány szakmai vezetésével 2011-ben felmértünk 10 db sztúpát és közvetlen környezetüket. Ebből kockázatelemzéssel kiválasztottunk 5-öt, amiknek nekiláttunk.

  • Malakartse sztúpa, a legöregebb jelenleg ismert zanszkári falfestmények találhatók a belső falain, a tetején tátongó lyukat a sürgősségi helyzet miatt még önállóan javította ki az alapítványunk, olasz részvétel nélkül 2011-ben
  • Shey Nagysztúpa a legnagyobb ladaki történelmi sztúpa, 2012-2014
  • Két sztúpa Phey-ben, 2012
  • Rangdum kolostor központ sztúpája, 2012

Mindegyik felújítást hagyományos anyagokkal és technológiával végeztük, helyi szakemberekkel, akik korábban a Himalayan Cultural Heritage Foundation kiképzésében gyakorolták a kíméletes helyreállítást. A sztúpa mentés legfontosabb missziója, hogy a terjedőben lévő cement kötőanyagú felújításokat és a történelmi sztúpák átalakítását, bővítését a történelmi jelentőségű sztúpáknál elkerülje.

A többi tevékenységünk is érdekel?

Fedezd fel, hogyan ápoljuk Kőrösi Csoma Sándor örökségét örökségvédelemmel,
oktatással, közösségfejlesztéssel, régészettel és tibetológiai kutatásokkal!

Iskolaépítés
Közösségfejlesztés
Régészet
Tibetológia