2011 februárjában a befagyott Zanszkár folyó jegén túrázva jutottunk el először a téli időszakban Zanglába. Ott azt láttuk, hogy a kifűthetetlen állami iskolaépület miatti 3 hónapos téli kényszerszünetre reagálva a falu megszervezte magának a téli oktatást, az iskola erkélyének mezőgazdasági fóliával történő ideiglenes bevonásával teremtve üvegházi környezetet a diákoknak.

Az Archikon építész irodával együttműködésben javaslatot tettünk egy passzív szolár elven működő, hagyományos, helyi anyagokat felhasználó iskola építésére. A tervek alapján 2012-15 között felépült az első, négy tantermes iskola, ami 2016-ban egy többfunkciós tanári szállással és konyhával bővült.

A Napiskola-építés legfőbb alapelve az volt, hogy a helyiek által is lemásolható anyagok és technológiák kerüljenek felhasználásra, ezzel is segítve a fenntartható, kis ökológiai lábnyomú, környezetbarát szemlélet elterjedését. Hőszigetelésként helyi szalmát használtunk, csak az üveg, és a vízszigetelésként használt kátránypapír érkezett a régión kívülről, de a helyiek által is hozzáférhető forrásból.

2017-ben Tanpo faluban építettük fel a második Napiskolánkat, 2018-19-ben pedig a Zanglai Apácakolostorban a harmadikat.
Az iskolákat több magyar és nemzetközi díjjal is elismerték.

A többi tevékenységünk is érdekel?

Fedezd fel, hogyan ápoljuk Kőrösi Csoma Sándor örökségét örökségvédelemmel,
oktatással, közösségfejlesztéssel, régészettel és tibetológiai kutatásokkal!

Örökségmentés
Közösségfejlesztés
Tibetológia
Régészet